ČISTÉ  ZUBY  NEBOLIA

 

06.11.2009 sa konala prednáška starostlivosti o chrup, spojená s pozeraním DVD o zúbkoch

 

Na kefku si pastu dám,

vždy z nej trošku ochutnám.

Jahodovú najviac ľúbim,

kúskom z nej si čistím zuby.

Nedám šancu čiernej diere,

dvakrát denne kefku beriem.

Po raňajkách, po večeri,

do zrkadla zúbky cerím.

 

Takto vítali deti z triedy Lienočiek, Včielok a Sovíčat dňa 6. novembra 2009 tetu Kristínku v Materskej škole na Kapitánovej ul. v Komárne s očakávaním čo sa bude diať a čo nové sa dozvedia, ako sa budú hrať a zdravé veci poznávať.

 Všetky deti zostali v nemom úžase, keď sa pred nimi objavili veľké zubiská, no nebáli sa, lebo za nimi sa objavila veľká kefka s pohárom a vedomie že sa budú rozprávať práve o zdravých zúbkoch a hlavne starostlivosť o ne.

 Dozvedeli sme sa, že zdravie ústnej dutiny je súčasťou zdravia celého človeka, pestovanie zdravého úsmevu je prejavom sebaúcty a sebadôvery. Beseda o prevencii zdravia ústnej dutiny bola spojená s predvádzaním procedúr a aj individuálny aj skupinový záujem a skúsenosti o získanie kompletných poznatkov o ústnom zdraví. Zuby potrebujeme, aby sme mohli jesť, zodpovedajú za odhrýzanie a žuvanie, tiež majú dôležitú úlohu pri rozprávaní, lebo deti, ktorým chýbajú predné zuby, majú ťažkosti pri vyslovovaní niektorých hlások.

Je škoda, že konzumácia sladkostí je u detí tak obľúbená. Cukor je škodlivý pre zuby, baktérie rozkladajú sklovinu, vzniká zubný kaz. Predchádzať zubnému kazu môžeme znížením množstva cukru v jedle, odstrániť baktérie zo zubov, používať vhodné prípravky, zdravou výživou.

Okrem praktických aktivít si deti na záver mali možnosť pozrieť aj video o veveričke, ktoré prišla o svoje zúbky.

Kvalita zdravia človeka je nie len v rukách lekárov a zdravotných pracovníkov, pedagógov, rodičov. Zdravie sa vytvára postupne a na ňom sa musí podieľať každý s postupným uvedomovaním už od predškolského veku. K tomuto náročnému cieľu je však potrebné dieťa viesť trpezlivo a postupne, učiť ho a pomáhať mu.

 

 

 

Hlavná stránka