DROPIE KRÁĽOVSTVO

 

Kde bolo, tam bolo, ale nielen bolo, ale aj je, rozprestiera sa kráľovstvo, v ktorom nežije kráľ s kráľovnou, nie je tam nijaká princezná ani princ, nie je tam ani hrad, ani zámok, nie sú tam žiadni zbrojnoši ani nijaký zlatý poklad, ale v tomto kráľovstve je čosi, čo nenájdete nikde inde.

V tomto kráľovstve kraľuje kráľ' - drop, ktorý nemá korunu, ale má krídla, nemá trón, ale dlhé nohy a pretože mu pod zobákom rastú dlhé fúzy, volá sa drop fúzatý.

Keď prídete do jeho kráľovstva, budete kráčať po krásnom zelenom mäkučkom koberci a miesto dvornej stráže vás privíta pes Dunčo. V strede kráľovstva sa leskne pokojná hladina jazierka. Ak budete mat šťastie, na jeho vlnách uvidíte plávať divé kačky a lysky, ondatru aj užovku. Okolo jazierka rastie veľa bútľavých stromov a zaujímavých rastlín.

Pre všetkých hostí má kráľ pripravené mäkké postieľky, chutné jedlá a zaujímavé kráľovské hry.

Ak ste na naše kráľovstvo zvedaví, ráčte vstúpiť.

 

O DROPOM KRÁĽOVI

 

Kráľ, ktorý nemá korunu, ale má krídla a je najväčším vtákom v Európe sa volá drop fúzatý. Dropí kráľ s kráľovnou, teda kohút so sliepkou, vážia toľko, ako jeden šesť ročný školák. Vyzerá ako veľký moriak na dlhých nohách. Keď chce vyletieť, vždy sa najprv musí poriadne rozbehnúť. Nikdy nečaká na zvedavcov, hneď uletí - je veľmi plachý.

Na jar, keď sa zazelená koberec z trávy a slniečko teplejšie hreje, dropie kohúty začnú tokať. Vtedy sa v okamihu premenia na biely okrúhly balón pokrytý perím. Privábia dropie sliepky a spolu sa rozhodnú, že budú mať malé dropie mláďaťa.

Dropia mama si najprv vyhrabe plytkú jamku, znesie do nej dve vajíčka a za tri týždne sa z nich vyliahnu malé dropie mláďatka. Hneď po vyliahnutí dokážu behať. Pri kŕmení im ešte musí pomáhať dropia mamka. Lietať sa naučia až keď majú viac ako 2 mesiace.

Keď odletí teplé leto a prídu daždivé dni jesene, dropie kohúty a sliepky si vytvoria svoje kŕdle. Živia sa bylinkami, lístkami obilnín, chutí im aj hmyz, ba dokonca aj malé hlodavce. Radi pijú vodu a v zime zobkajú sneh.

Aby mohli kraľovať čo najdlhšie, v zime im treba pomáhať.

 

Hlavná stránka